Úvod Školní akce Jeden svět na školách 2019
Jeden svět na školách 2019 PDF Tisk Email
Pátek, 05 Duben 2019 12:57

Tématem letošního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech je Bezpečná blízkost. Organizátoři festivalu jsou přesvědčeni, že návštěva festivalové projekce nám dává možnost zamyslet se nad vlastní identitou a nad tím, co nás spojuje s ostatními lidmi.

Naše školní projekce, které proběhly 2. a 3. dubna 2019 v sále Ička, navštívilo 241 žáků.

Žáci z 5. tříd zhlédli 3 kratší zahraniční filmy s českým dabingem. Po každém filmu následovala krátká diskuse vedená moderátorem pořadu. Díky filmům jsme se seznámili s příběhy dětí z Indie, Kolumbie a Alžíru. Žáci měli možnost se zamyslet nad tématy jako je chudoba, rodina, život s postižením, ochrana přírody. Nejvíc se mi líbil film o nevidomém chlapci z Indie. Zaujalo mne, že zpíval a účastnil se soutěže. Můj bratr je také nevidomý a věnuje se hudbě (Martin Čejka 5.B). Ve filmu Dulce rodiče nutí dceru, aby se naučila plavat, bydlí totiž u moře, mohla by se utopit, když je příliv nebo když jedou na loďce sbírat škeble. Chodím ještě po škole na angličtinu, nechce se mi, ale vím, že je to pro mne dobré. (Agáta Možná 5.A). Bašír žil v uprchlickém táboře, na prázdniny ho pozvala jedna rodina do Španělska. Byl rád, že vidí vysoké domy, velké město, moře, i když se mu stýskalo po rodině. (Ondřej Mádle 5.A)

Žáci 2. stupně se rozdělili do 2 projekcí. Žáci 6. a 7. tříd měli možnost vidět 3 nizozemské filmy o svých vrstevnících žijících v Nizozemsku a Rumunsku. Zamýšleli jsme se společně nad dospíváním, přátelstvím, soužitím kultur, rodinou, ale i šikanou a odvahou jít za svým snem. Film Kluci z přístavu vyvolal tyto úvahy: Každý z těch kluků byl jiný, i přes to spolu kamarádili. (Eliška Šimková, 6.B.) I ošklivé místo je hezčí s kamarády. Můžete mít kamarády i jiné národnosti. (Miroslav Procházka 7.B) Film o rumunské dívce Miruna: Hlídala mladší sourozence, starala se o ně, vařila jim a při tom se pilně učila (Zoe Školníková 6.B) Ta holka byla hodně statečná. (Jiří Svědík 6.B) Všechny filmy se mi líbily. Ve filmu Miruna a Tanečník Skip mne zaujalo, jak si oba stáli za svým, nenechali se odradit. (Alex Záliš, Viktor Valenta 7.B.)

Komentáře žáků souzní se slovy ředitele festivalu Ondřeje Kamenického: Dokumentární filmy přináší příběhy často ze vzdálených koutů světa, příběhy lidí, se kterými na první pohled nemáme nic společného. My ale chceme ukázat, že i vzdálené příběhy nám mohou být blízké, že se nás týkají a můžeme se z nich poučit nebo se s nimi ztotožnit.“

Pro osmáky a deváťáky jsme vybrali již náročnější program – nizozemský film #FollowMe s českými titulky. Viděli jsme příběh reportéra, který postupně odhaluje pozadí Instagramu, kde probíhá obchod s uživatelskými účty a s falešnými followery, kteří za peníze vytvářejí zdání úspěšnosti některých lidí. Čemu je možné na Instagramu věřit? Bylo to poučné. Nevěděla jsem, že existují falešní followeři. Připadá mi to zbytečné. (Lucie Martincová 8.B) Hodně poučné. Nevěděl jsem, že jde koupit sledující na Instagramu. (Lukáš Růžička 8.B) Film mne bavil, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí. Překvapilo mne, že někteří lidé si kupují falešné followery, aby si zvýšili ego. Je to ubohé a smutné. (Petr Janouch 8.B) Je dobře, že se tvůrci filmu zajímají o Instagram. Sociální sítě mají spoustu výhod, ale uvědomila jsem si, že i nevýhod - někdo může ukrást druhému účet, podvádět. (Natálie Čiháková 8.A)

ZŠ Hradební promítala tento rok již poosmé. Dokumentární filmy o lidských právech souvisí s výukou vlastivědy, etické a občanské výchovy, průřezových témat, ale i s prevencí rizikového chování. Projekce jsou součástí našeho minimálního preventivního programu. V našem regionu organizuje festival sdružení Julinka z Police nad Metují. Děkujeme za projekce pro naši školu, především pak Marii Hornychové a Michaele Plchové za moderování diskusí se žáky, paní Evě Prachařové z odd. tisku a prevence Policie ČR za besedu se žáky      9. tříd. Děkujeme pracovníkům Ička za spolupráci při promítání pro naše žáky.

Za vedení školy: Mgr. Naděžda Dvořáková

js_2019_0001